szkoła tańca warszawa wawer

Taniec dla dzieci. Jak taniec wpływa na rozwój ciała i umysłu

W szkołach tańca każdego roku przybywa chętnych do nauki. Dzieci w wieku szkolnym są spragnione ruchu, a zajęcia taneczne stają się dla nich doskonałą rozrywką. Oprócz tego, że taniec sprawia dzieciakom przyjemność, rozwija ich zdolności umysłowe i poprawia sprawność fizyczną.

 

Taniec a sprawność fizyczna

Człowiek ma w swoim ciele 642 różne mięśnie. Podczas tańca dzieci aktywują do działania większość z nich, przez co w pełni wykorzystują potencjał swojego ciała. Ucząc się poszczególnych ruchów i kroków tanecznych, dzieci uzyskują świadomość swojego ciała i poznają, do czego są zdolne. Zaczynają rozumieć, jak działają ich mięśnie i stawy i nabierają odwagi do eksperymentowania, przekraczania granic i wykonywania ruchów, których do tej pory się bały. Dzieci nabierają pewności siebie, stają się odważniejsze, co przekłada się na późniejsze osiągnięcia w życiu.

 

Dzięki tańcowi dzieci wyrabiają u siebie dobrą koordynację ruchową. Pomaga im to później np. przy nauce jazdy na rowerze czy jazdy na łyżwach. Układy taneczne uczą dzieci wykonywania kilku czynności jednocześnie i łączenia ich w jedną spójną całość. Tańczące maluchy wzmacniają swoje ciało i wytrzymałość, co daje im dobre fizyczne podstawy na przyszłość.

Taniec a rozwój umysłowy   

Ćwiczenia z powtarzaniem tanecznych kroków i układów poprawiają sprawność umysłową. Trenując sekwencje ruchów i gestów, dzieci lepiej przyswajają wiedzę zdobywaną w szkole. Ich mózg staje się plastyczniejszy i tworzą się w nim nowe połączenia nerwowe. Taniec uruchamia u dzieci kreatywność oraz zdolność do rozwiązywania problemów. Choć nauczenie się układu tanecznego jest trudniejszą sztuką niż jazda na rowerze, dziecko poznaje dzięki temu, czym jest wytrwałość i dążenie do wyznaczonego celu.

Regularnie tańczące dzieciaki rozwijają się szybciej w porównaniu ze swoimi rówieśnikami. Nabywają umiejętności socjalne, uczą się również pracy w grupie i współpracy.

Taniec to doskonały trening dla ciała i duszy

Bez względu na to, jaki rodzaj tańca wybiorą Wasze dzieci, zawsze przyniesie im nieocenione korzyści fizyczne i zdrowotne. Taniec dostarcza doskonałej zabawy oraz ruchu potrzebnego każdemu młodemu człowiekowi. Badania pokazują, że dzieci uczęszczające na zajęcia taneczne spędzają mniej czasu przed komputerem, co przekłada się na ich lepsze zdrowie oraz mniejsze ryzyko wystąpienia otyłości. Tańczenie poprawia również nastrój (podczas wysiłku wyzwalają się endorfiny – hormony szczęścia), co zmniejsza u dzieci stres, pomaga rozładować emocje i uspokaja.

 

Zapisując dziecko do szkoły tańca, dajecie mu szansę poznania nowych form ekspresji i odkrycia nieograniczonych możliwości ludzkiego ciała.

Szkoła Tańca Warszawa serdecznie zaprasza na taniec dla dzieci już od 4 roku życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *